Радіатори опалення сталеві

Досвід будівельника

Сталеві радіатори опалення

Індивідуальне опалення в більшості випадків виявляється вигідніше центрального. В силу цього деякі мешканці багатоповерхових будинків відмовляються від останнього. У приватних будинках не йдеться ні про який вид опалення, крім індивідуального. Але на підготовчому етапі може виникати безліч питань. Одним з них є вибір радіаторів. Одним з кращих варіантів можна вважати радіатори опалення сталеві. Чому це так і які різновиди таких випромінювачів існують буде розказано в цій статті.

З чого доводиться вибирати

У продажу можна знайти кілька основних видів радіаторів, які користуються попитом:

Чавунні батареї добре знайомі всім, хто жив за часів Союзу, а також тим, кому дісталася квартира у вторинному фонді. Старі зразки являють собою конструкцію з окремих ребер, які не відрізняються компактними габаритами. Є й сучасні модифікації, які отримали більш привабливий вигляд. Перевагою таких виробів є їх тривалий термін служби. Такі батареї найдовше служать в централізованих системах. Недоліком є ​​висока інертність. На первинний нагрів батареї може бути витрачено значну кількість палива. У старих батарей на вентиляційний нагрів йшло тільки 20 відсотків потужності, решта передавалася у вигляді інфрачервоного випромінювання.

Біметалічні теплообмінники прийшли на зміну чавунним. Вони підкуповують своїм привабливим зовнішнім виглядом і продуктивністю. За тепловіддачі вони набагато перевершують чавунні аналоги. Пов'язано це з особливою формою секцій, які пропускають через себе значну кількість повітря. Технологія виробництва передбачає наявність сталевого каркаса з труб, який зверху покривається алюмінієм. Завдяки цьому відбувається швидкий вихід на робочу температуру, але застосовувати такі радіатори для опалення можна як в приватних, так і в централізованих системах. Недоліком є ​​лише ліпший шлюб в продукції і висока ціна.

Теплообмінники з алюмінію також дуже затребувані серед покупців. Це пояснюється їх привабливим зовнішнім виглядом і можливістю складання радіатора необхідної величини із секцій. Вироби мають високу швидкість теплообміну. Але їх використання можливе тільки в системах індивідуального опалення, де ведеться суворий контроль якості теплоносія. Якщо цього не робити, то корозійний вплив солей дуже швидко зруйнує радіатори. Вартість алюмінієвих радіаторів досить висока. Золотою серединою з усього цього списку можна вважати сталеві радіатори, чому це так буде розглянуто нижче.

Види сталевих радіаторів

Сталеві радіатори випускаються в двох основних модифікаціях: панельних і трубчастих. Кожна з них має свої нюанси і особливості.

Панельні радіатори отримали свою назву в силу свого виду. Вони схожі на невеликі прямокутні конструкції з металу. Їх установка здійснюється на стіну або на підлогу. Циркуляція рідини в них здійснюється по спеціальних каналах, які знаходяться між двома сталевими пластинами. Канали прокладені зигзагоподібно, щоб збільшити площу тепловіддачі. Виготовляються вони методом штампування під пресом. В якості основи застосовуються сталеві листи з товщиною до 1,5 мм. Елементи кріпляться між собою за допомогою точкового зварювання. Такий варіант є оптимальним, т. К. Не викликає напруги в металі. Також в оброблюваних місцях зменшується ймовірність появи корозії.

Сучасні панельні радіатори можна вважати лідерами по тепловіддачі. Між двома елементами, по яких циркулює носій, розташовуються пластини особливої ​​форми. Завдяки їм збільшується швидкість потоку і нагрівання повітря. Основна енергія йде на конвекційні процеси, а не на випромінювання.Одним з мінусів такої конструкції є значна питома вага, але він все одно менше, ніж у аналогічної за розмірами чавунної батареї. Кількість теплоносія, яке циркулює всередині значно менше, ніж у чавунних батарей, тому можна говорити про високу економічності сталевих радіаторів. Очищення таких радіаторів опалення від пилу та павутиння може стати справжнім випробуванням.

Однією з різновидів трубчастих радіаторів можна вважати регістри, які виготовлялися з декількох сталевих заготовок методом з зиґзаґоподібного розташування. Але сучасні радіатори такого типу кардинально відрізняються від регістрів. Труби в них встановлюються вертикально. У верхній і нижній частині проходить горизонтальна труба. Одна з них є що подає, а інша відводить. При цьому з'єднання вертикальних і горизонтальних труб проводиться колекторним способом. Трубчасті варіанти радіаторів найчастіше є дизайнерськими рішеннями і підбираються індивідуально під конкретне житло.

Товщина стінок металу радіаторів такого типу досягає 1,5 мм. У продажу можна знайти індивідуальні панелі і ті, які об'єднуються, як секції. Обслуговування таких радіаторів здійснюється досить просто, т. К. Легко можна отримати доступ до поверхні з будь-якого боку. До переваг таких випромінювачів можна віднести їх стійкість до гідроудару, а також можливість роботи при значних тисках. Ремонт трубчастих сталевих радіаторів також не є занадто складним і виконується методом зварювання.

Способи підключення радіаторів

Сталеві радіатори відрізняються тим, що мають два основних способи підведення труб:

Бокове є більш поширеним і має кілька варіацій:

Односторонній тип бічного підключення зазвичай використовується в однотрубних системах. Він полягає в тому, що дві труби підводяться тільки з одного боку до радіатора. За однією з них здійснюється подача, а по другий зворотний струм. Таке підключення підходить і для двотрубних систем, якщо радіатор є останнім в ланці. При такому способі обв'язки простіше застосовувати природну циркуляцію. Діагональне підключення вважається одним з найефективніших. Підводить і відводить труба можуть перебувати як зверху, так і знизу. Головною вимогою є їх діагональне розташування. В цьому випадку носій рівномірно наповнює канали всередині сталевого радіатора опалення, забезпечуючи хороший прогрів і високий рівень конвекції.

Сідельний тип обв'язки має на увазі підключення труб опалення до нижніх висновків радіатора по обидва боки. Виглядає такий варіант акуратніше інших, але зобов'язує встановлювати циркуляційний насос, який буде з достатньою швидкістю продавлювати носій, щоб він проходив по каналах. Якщо мова йде про однотрубної системі розводки, тоді під сталевим радіатором обов'язково встановлюється перемичка, яка буде забезпечувати безперервний струм в разі демонтажу радіатора для обслуговування або заміни.

Класи сталевих радіаторів

Сталеві вироби відрізняються не тільки методом підключення, але і деякими конструктивними особливостями. Щоб систематизувати їх, була придумана система класів. Найменшим є десятий клас сталевих випромінювачів. Він являє собою сталеву панель зі змійовиком. Зверху і знизу по ній проходять дві труби. Такий варіант підходить для добре утеплених приміщень, де упор робиться на естетичну складову. Наступним класом є одинадцятий. Він відрізняється від десятого наявністю конвекційних пластин, які кріпляться до задньої частини теплообмінника. Ефективність при цьому зростає, але її недостатньо для повноцінного опалення утеплених приміщень.

Двадцяте клас виробів зі сталі являє собою два теплообмінника 10 класу, які об'єднані в одну конструкцію. Між ними є простір для вільної циркуляції повітря.Такі конструкції були особливо поширені раніше. Для побутових потреб частіше купуються випромінювачі 21 і 22 класи. Перший являє собою симбіоз однієї батареї 10 і однієї батареї 11 класу. Завдяки конвекционной решітці зростає продуктивність. Але 22-й клас все одно виявляється більш ефективним в силу того, що конвекційний змійовик займає весь простір між двома компонентами.

Якщо потрібна велика теплова віддача тоді варто звернути увагу на 30 і 31 класи. За аналогією з попередніми 30-й клас об'єднує в собі три випромінювача 10 класу. При цьому циркуляція повітря здійснюється вільно в просторі між компонентами. Тридцять першого класу має три випромінювача 11 класу. Кожен, з яких йде з окремим конвекційним змійовиком. Варто розуміти, що такі теплообмінники досить габаритні, тому часто монтуються в громадських місцях і прийомних.

Підбір розмірів радіаторів

Щоб вибрати необхідний розмір сталевих радіаторів для опалення, необхідно спочатку вирахувати необхідну теплову потужність для конкретного приміщення. Зробити це можна, керуючись середнім значенням, яке має співвідношення 10 до 1. Воно означає, що на нагрів десяти квадратних метрів площі витрачається приблизно кіловат потужності. Насамперед варто визначитися із загальною площею приміщення. Наприклад, якщо загальна площа приміщення становить 14 м 2, то на його опалення повинно бути витрачено приблизно 1,4 кВт потужності. Але говорити, що це дійсно так можна тільки для тих приміщень, які мають утеплення.

Для холодних приміщень, які мають три стіни, що виходять на вулицю, необхідно зробити запас в 30%. Це означає, що кінцева потужність сталевого радіатора буде вже не 1,4 кВт, а 1,8 кВт. Якщо площини стін мають достатню утеплення пінопластом або пінополістиролом, а також в будинку добре утеплена дах, тоді можна брати 85% від номінальної потужності. Але в більшості випадків так поступати не варто, щоб був запас на випадок сильних морозів. Знаючи необхідну теплову потужність, можна визначити розміри радіатора, який буде потрібно. Відео про вибір радіатора опалення можна подивитися нижче.

Зробити це можна за таблицею, яка наведена нижче. У лівій колонці наведено значення для ширини радіатора, а у верхньому рядку – висоти радіатора. В осередку на перетині можна знайти теплову потужність того чи іншого сталевого радіатора. Важливо помітити, що радіатори різних конфігурацій можуть мати схожу теплову потужність, тому вибрати можна саме такий виріб, яке найкраще впишеться в інтер'єр.

Як видно, сталеві радіатори є досить економічним рішенням в плані придбання, а також в плані витрати носія. Їх не можна застосовувати в системах центрального опалення, але вони відмінно підходять для індивідуального опалення. При цьому важливо правильно розрахувати кількість і розміри сталевих радіаторів, щоб вони могли покривати необхідну площу.