Витрата дизельного котла опалення – детальна методика!

Досвід будівельника

Витрата дизельного котла опалення – методика розрахунку

Дизельні котли опалення – другі за популярністю після газових котлів. Вони мають ряд переваг, серед яких можливість повної автоматизації, що робить їх значно популярнішим твердопаливних, і економічність в порівнянні з електричними котлами.

Дизельні котли вимагають обов'язкового облаштування окремого приміщення, а також ємності для зберігання палива, щоб забезпечити тривалу безперебійну роботу котла. Щоб правильно вибрати обсяг ємності, а також з'ясувати кількість палива, необхідного для опалення будинку протягом сезону, необхідний розрахунок палива дизельного котла опалення.

 • Площа приміщень, що обігріваються будинку;
 • Теплову потужність котла;
 • Кількість днів в році, коли котел буде працювати з максимальним навантаженням (залежить від регіону);
 • Навантаження котла в місяці, що залишилися.

Розрахунок палива для котла опалення

Розрахунок проводиться виходячи з площі будинку. Прийнято вважати, що для опалення будинку, побудованого з виконанням усіх будівельних норм, необхідно 1 кВт теплової потужності на 10 м 2.

Масу солярки, необхідної на одну годину роботи котла, можна приблизно визначити, помноживши потужність котла на коефіцієнт 0,1.

Кількість годин роботи котла з повним навантаженням можна визначити, помноживши число холодних днів в році на 24.

Аналогічно можна розрахувати кількість годин роботи котла з частковим навантаженням, наприклад, для підігріву води двоконтурним котлом опалення.

Загальну масу палива розраховують, помноживши години роботи на годинну витрату.

Якщо розрахунок необхідно зробити в літрах, наприклад, для розрахунку обсягу ємності, необхідно скористатися нижченаведеною формулою.

Приклад розрахунку: будинок площею 90 м 2, кількість днів у році, коли котел працює з повним навантаженням – 120, ще 60 днів котел працює наполовину потужності. Необхідно розрахувати річні витрати палива і обсяг ємності під солярку.

 1. Потужність котла дорівнює Pдо = 90/10 = 9 кВт. Вибираємо котел з номінальною потужністю 10 кВт.
 2. Часовий витрата палива mт = 10 · 0,1 = 1 кг / год.
 3. Кількість годин роботи котла з повним навантаженням t1 = 120 · 24 = 4800 годин.
 4. Кількість годин роботи котла вполовину потужності розраховуємо виходячи з часу роботи 12 годин на добу: t2 = 60 · 12 = 360 годин.
 5. Загальна кількість годин роботи котла t1 + t2 = 5160 годин.
 6. Загальний витрата палива дорівнює Mт.общ. = 5160 · 1 = 5160 кг = 5,16 т.
 7. Обсяг ємності Vт.общ. = (5,16 · 1000) / 0,84 = 6142 літра = 6,14 м 3.

До ємності під солярку пред'являються деякі вимоги. Вона повинна бути корозійно-стійка, мати ребра жорсткості, зливний кран для видалення осаду, дихальний клапан, а також рівнемір. Встановлюють ємність для зберігання дизельного палива в окремому приміщенні з дотриманням всіх протипожежних вимог.

Правильно виконаний розрахунок – запорука безперебійного теплопостачання будинку. Наведені розрахункові формули актуальні для добре утепленого будинку з висотою стель не більше трьох метрів. Якщо ваш будинок побудований за оригінальним проектом, має високі стелі або великі панорамні вікна, необхідно провести більш точний розрахунок потужності котла опалення.